Till någon/några av mina läsare!
Kanske har du märkt hur bygger upp förväntningar – förväntningar på livet, på hur saker borde vara, på vad andra borde göra, eller hur du själv borde bli. Dessa förväntningar är som osynliga kedjor som binder din energi till något långt framme, till en bild av vad du tror att livet borde vara. Men i jakten på att uppfylla dessa bilder tappar du kontakten med det som faktiskt är, med det som redan omger dig.
Meddelandet idag:
Att lägga förväntningar på livet är som att försöka få en blomma att blomma på kommando. Hur mycket du än önskar och hoppas, är det inte du som kontrollerar tidpunkten. Blomman öppnar sig när det är rätt tid, när allt är i balans – precis som livet självt. Att insistera på att saker och ting ska ske på ett visst sätt är som att lägga lock på en oändlig, levande kraft som vill flöda fritt.
När du istället släpper förväntningarna, när du tillåter livet att vara som det är, öppnar du upp för något större. Den energi du annars hade bundit vid förväntningarna kan nu användas för att vara i din kraft, att uppleva glädje, kärlek och tacksamhet för det som är här och nu. Istället för att söka efter lycka i framtiden, skapar du en plats av harmoni inom dig som ingen yttre situation kan rubba.
Tänk på förväntningar som ett mål du lägger utanför dig själv. När du gör det, lägger du också din kraft där. Du sätter din lycka i händerna på ett framtida ögonblick som inte är här ännu. Men att leva på det sättet är att vända ryggen åt det du redan har, åt livet som pågår här och nu. Varje förväntning, varje krav på framtiden, är som en hand som drar dig bort från din egen inre frid.
Varmt välkommen till en kväll fylld av glädje, gemenskap och visdom!

Fortsatt….
Du har förmågan att skapa och förändra, men den kraften kommer ur ögonblickets närvaro. Det är i den stunden du är i full kontakt med dig själv, utan att söka något bortom dig, utan att pressa fram något eller någon annan att uppfylla dina bilder. När du släpper dessa krav och istället accepterar livet som det är, finner du en frid som är oberoende av yttre omständigheter. Du blir som vattnet som stilla flyter fram, anpassningsbar men stark, öppen för att ta emot vad som än kommer, och det är här som din sanna kraft bor.
Så idag, se på de förväntningar du kanske omedvetet har skapat. Vad är det du väntar på, och vad är det som får dig att tro att lyckan ligger i ett framtida ögonblick istället för i nuet? Våga släppa taget om dessa bilder. Lev med nyfikenhet för det som är, för den oändliga rikedom som redan finns här. När du gör detta, frigörs energin från förväntningarna och flödar tillbaka till dig, och med den följer en lättnad, en befrielse som låter dig vara närvarande i ditt eget ljus.
Och om du längtar efter stöd för att återknyta till denna kraft och frid, finns jag här. Att få vägledning av mig hjälper dig att återfinna vägen hem till dig själv, så att du står stark, fri och i samklang med livets flöde. Varmt välkommen att Boka den nedan.
Med kärlek och omtanke,
Maria 🌿
Vill du få våra senaste nyheter?
Gå med i vår prenumerationslista och missa inga uppdateringar.
Varmt välkommen att Boka Din Vägledning!
-
Human Design – Fördjupande Vägledning (uppföljning)899,00 kr -
Personlig Human Design-vägledning via Zoom1350,00 kr -
Medial vägledning och personlig rådgivning via mail600,00 kr -
Medial vägledning och personlig rådgivning – 2st frågor via mail350,00 kr -
Medial vägledning och personlig rådgivning – 1st fråga via mail250,00 kr -
Medial vägledning och personlig rådgivning via Zoom (60min)900,00 kr
Vi accepterar en mängd olika betalningsalternativ för att göra dina transaktioner sömlösa och säkra.







