power within

Medialt meddelande – Transformationen som äger rum nu!

Meddelande till någon/några av mina läsare!

Du ser din omvärld som är i förändring. Du kan känna förtvivlan, rädsla, ilska och ibland kanske uppgivenhet. Du undrar hur det kunde bli så här och så plötsligt…

Meddelandet idag:

Min vän släpp taget om allt, följ med vågen som rullar in istället för att simma motströms. Det är när du strävar emot som du tömmer dig på energi och låter dig fyllas av det du upplever som negativt.

Allt som sker nu har sitt syfte. Du ser det inte ännu, men en dag kommer allt stå klart för dig! En dag kommer allt falla på plats och du kommer se att det som skedde, det var för ett betydligt högre syfte än du tidigare kunde ana.

Här och nu, se förändringen rulla in och vila i förvissningen om att du behöver inte göra någonting för allt kommer landa precis där det ska. Förbli observerande…Se det som händer i medvetenhet om vad som händer!

Du som alltid trott på att allt i ditt liv har ett högre syfte, du som alltid trott på att allt har sin egen inneboende mening, du som alltid trott på att allt blir precis som det ska! Varför skulle inte det som sker i din omvärld nu falla under samma vetskap? Varför skulle det som sker i din omvärld vara tvärtemot det du tror om ditt eget personliga liv? Varför skulle din omvärld vara separerad från din egen personliga upplevelse?

Det finns ingen separation vännen, allt hänger samman. Det som sker i din omvärld, denna stora förändring som rullar in nu är en del av din personliga livsplan. Den fyller sin egen högre mening i din livsupplevelse.

Istället för att sträva emot och svära dig svart över det som sker, se det istället exakt precis som det är. Upplev det som kommer precis som det kommer genom full acceptans och minns att du är inte den lilla människa du blivit programmerad in i att tro!

Du är kärleken själv. Du är ljuset självt. Du är skapelsen och du är skaparen. Se det som händer med inre lugn och ro. Se det som sker med vetskap om att det är bara en av tusen upplevelser du erfarit och kommer att erfara. Du har inget slut och du har ingen början. Du omsluter allt, så stor och så gudomlig är du!

När du genomgår din uppväckelse så kommer detta stå så klart för dig. Det som sker nu, det är en gåva för dig att vakna genom.

Det kan bli trassligt och kaosartat, men minns vem det är som gör det trassligt och kaosartat. Du serveras en historia framför dig, vad ska du göra med den? Sträva emot, svära dig svart eller ska du i inre lugn se den genom ditt inre visdoms öga?

Det finns inget att vara rädd för. Rädslan är en illusion som håller dig fånge i dig själv. Tills du släpper taget och breder ut dina armar för att äntligen börja flyga över allt som någonsin är.

Lite till….

Till dig som arbetar inom omsorgen och på din arbetsplats bär en cerisefärgad tröja/topp. Du har fått ett erbjudande om en omplacering som för med sig någon form av utbildning. Du tvivlar nu på om du verkligen ska tacka ja till detta. Rädslor har krypit sig in hos dig……Väljer du att tacka ja till detta så kommer du inte ångra dig. Denna väg för med sig utveckling! En utveckling som kommer ge dig mod och kraft att förändra andra områden i ditt liv som du inte är lycklig med längre. När första dörren öppnas kommer nya dörrar öppnas….men öppnas inte den första kommer de andra förbli stängda.

Till dig som relativt nyligen flyttat till det du trodde skulle bli paradiset för dig. Nu står du med besvikelse i din famn och ångrar att du flyttade. Ångra ingenting i ditt liv…..alla steg du tar fördjupar dig och ger dig en chans att lite till, lite mer medvetandegöra din egen inre kraft. Se, det som är som det är och vila i vetskapen att du kan närhelst du önskar skapa nytt. Om och om igen……

Till dig har ont i höger hälsena…..en värk som sprider sig lite ut mot ankelknölen och stundom ända upp mot skinkan. Du stressat av detta onda enormt och en rastlöshet har infunnit sig i din kropp som du har svårt att hantera. Det påverkar ditt humör och människor i din omgivning blir också påverkade av denna negativa energi. Nu ska du försöka ändra fokus…..istället för att hyperfokusera på det onda och det svåra, så varje dag träna dig på att fokusera på det som är bra i ditt liv. Din tankekraft är mycket kraftfull och skapande. Negativt föder negativt och positivt föder positivt. vad vill du har mer av i ditt liv? Lägg fokus på det istället för att lägga fokus på det du önskar mindre av…..

…………..

I stort ljus,

MariaO

Inläggsförfattare: MariaO