mind chaos

Medialt meddelande – Problem i relationer!

Meddelande till någon/några av mina läsare!

buddha

Du har problem i en eller ett par relationer där det blir missförstånd, schismer och bitvis ganska upprörda känslor. Både ifrån dig och berörd part…Det är slitsamt och du undrar hur du ska hantera och skapa harmoni här.

Meddelandet idag:

Problemen uppstår när ingen av er backar, ingen av er lyssnar, ingen av er slutar ha förväntningar på den andre och ingen av ser problemen från ett observerande perspektiv.

För att relationen ska lugna sig behöver en av er backa en aning. Någon av er behöver inse att ni inte alltid behöver ha svar på tal eller hävda den egna ståndpunkt. Det är ok att lyssna och observera. Lyssna på hur den andra personen ser på saken, vänta en stund och sedan i lugn framför hur du ser på det hela. Att framföra den egna åsikten behöver inte göras direkt …vad gör det om du väntar någon dag med din åsikt? Kanske kan det till och med bli så att stormen lagt sig under den tiden….

Förväntningarna som finns mellan er skapar problem…För varje förväntning du har i en relation lägger du grunden för besvikelse. Släpp förväntningar….dom behövs inte!

Observera dig själv, se ditt eget agerande lite ovanifrån och gå inte rakt ner fullt involverad i schismerna som uppstår. Observera, backa, släpp förväntningarna. Se till det som får dig att må bra istället för det som inte får dig att må bra. Ändra fokus….och bestäm dig för hur du vill att liv ska gestalta sig. Bestäm dig för vem du vill vara i denna relationen…

Försök släppa historian och försök att inte vara i framtiden och lev istället här och nu. När du lever här och nu helar du dig själv från all smärta och alla besvikelser du någonsin upplevt.

En hälsning

Någon av er har förlorat ett barn, det här är en flicka. En tjej som var sprudlande, levande och ljus som person. Hon hade nära till skratt och var mycket älskvärd. Hon kommer med en doft,  som en lättare parfymdoft…ingen söt doft utan mer lätt och sportig. Kanske var hon i tonåren när hon dog…hennes namn vid livet kan ha börjat L, Lina kanske…? Ta beskrivningen på tjejen och känn in den, lägg fokus där istället för på namnet.

Hennes hälsning lyder:

”Mamma, så länge du är så ledsen så är jag också det” ”Vi är samma du och jag”. Hon uppmanar dig till att släppa taget om den stora sorg du bär på så att ni båda kan existera utan tyngd. Hon finns fortfarande….hon har inte dött även om du inte kan se henne med dina fysiska ögon. Det finns ingen död, bara liv. Bara liv….

……….

Någon i din omedelbara närhet behöver en stor och kärleksfull kram idag! Det behövs inga ord bara en kram och en klapp på kinden för att den här människan ska må lite bättre inombords.

 

Jag önskar er alla en kärleksfull söndag!

MariaO

 

Du är varmt välkommen att boka in medial vägledning hos mig! Läs mer nedan…


Medial vägledning-Boka Tjanster

Medial vägledning
via telefon/hem
700/900kr

Efter att du bokat Medial vägledning via telefon/hemma hos mig återkopplar jag via mail med förslag på dag och tid.

Att få medial vägledning av mig innebär att jag bistår dig genom mitt klarseende, klarkännande och Universums visdom.

Medial vägledning
via mail
500kr

I mina vägledningar jobbar jag utifrån min intuition, mitt mediala klarseende och klarkännande. Varje vägledning tar mig ungefär 2h. Jag är väldigt grundlig och gör alltid mitt yttersta för att mina klienter ska känna sig nöjda.

Djurkommunikation

via mail

300kr

Jag är stolt över att erbjuda denna tjänst som hjälper dig att kommunicera med ditt djur på djupet, förstå deras behov och förbättra deras välbefinnande.

En fråga/Två frågor
200/300kr

Har du en/två kortfattad fråga/frågor du vill ha svar på? Då är du välkommen att boka in den nedan. På en lite mer kortfattad fråga blir även svaren lite mer kortfattade än i en full vägledning/spådom.

Inläggsförfattare: MariaO

4 reaktioner på ”Medialt meddelande – Problem i relationer!

    Titti

    (2019-01-20 kl. 09:01)

    Även om hälsningen inte var till mig direkt, så var den det ändå genom dina ord, det finns bara liv. Så positiva och energigivande Tack ❤?

      MariaO

      (2019-01-20 kl. 09:41)

      Så är det..jag vet exakt vad jag skriver när jag skriver de orden. Det finns bara liv…

    Hilkka

    (2019-01-20 kl. 09:45)

    Tack fina Maria!???

    Thayna Silva

    (2019-01-20 kl. 19:06)

    Vilken fin hälsning.
    Men jag tänkte på detta om att ge någon en kram.. Jag tänkte på min mamma direkt.

Kommentarer inaktiverade.