goddess

Medialt meddelande – Livets skönhet öppnas för dig!

Till någon/några av mina läsare!

Du har sökt överallt efter dig själv och du letar fortfarande. Du tror dig veta svaret för att i nästa stund åter omkullkastas inför livets mystik. Nu när du står så nära, så nära….så kan du ana horisonten inför något helt nytt som är påväg att öppnas för dig.

Meddelandet idag:

Är livet Självt gott eller är livet ont? Är livet vitt eller är livet svart? Ljust eller mörkt? Är det du upplever nu bra eller är det du upplever nu dåligt?

Livet Självt, så som livet ÄR, är i grunden inget av de båda….det är inte gott och det är inte ont. Det är inte vitt men heller inte svart. Det är inte ljust men heller inte mörkt, inte bra men heller inte dåligt.

Mystiken i livet ligger i dess neutralitet. Livet i sig är neutralt. Livet finns här för dig att skapa i och genom. Motsatserna ligger inom dig, inom oss. Du skapar och återskapar hela tiden, gott eller ont genom dina förflutna upplevelser av livet. Ur det förflutna in i det nuvarande livet du lever och ur det förflutna av alla ”föregående” liv du erfarit. Egots neurotiska storhet skapar och återskapar tills det når dess botten….. En botten av neutralitet, av ingenting där det inte längre finns något att skapa ur. Där allt blir ett och du med det.

Så länge du inte rör dig mot neutralitetens punkt, så länge kommer du ur dualiteten fortsätta skapa ”orsaks-vågor” runtom dig….in i den verklighet du befinner dig i just nu. Dualitetens existens är sådana.

Livet visar dig hela tiden dess mystiska skönhet och du är bedömaren /dömaren av det. Dagen du slutar döma är dagen du når total befrielse. Dagen du når ett tillstånd av neutralitet är dagen du öppnar för att låta dig ledas av den allomfattande kärlekens kraft som ligger bortom egot.

Dagen du ser det vackra i det fula, det fula i det vackra…..Dagen du ser att allt stämmar ur neutralitet och att neutralitet är livet Självt…är dagen du når höjderna av total salighet.

Du kan vila nu, du kan sluta söka efter ”dig själv”. Äntligen tillåts du att kapitulera till livet Självt och njuta av dessa totalitära natur. Dess enighet. Hålls du fånge genom egots tanke om dualitet och separation så erkänn för dig själv att du i grunden inte vet någonting. Så länge du tror dig veta, så länge kommer du hållas i din egen fångenskap och ständigt dras från nuets neutralitet, nuet som är livet.

wise owl

Livet Självt kan inte förklaras, livet Självt kan inte ramas in! Försök förklara det neutrala……

Tillåt dig själv att kapitulera, tillåt dig själv att falla i tomhet utan att längta efter att landa på det ena eller det andra stället. Vill du verkligen landa i himlen? I ljuset? Hur vet du vad det är och vad det innebär? Vem har lagt den idén i ditt sinne? Vill du få gåvorna? Varför vill du få gåvorna? Vem talar då? Egot? Finns det ens några gåvor att få?

Du är i grunden neutral, men styrs in i det icke neutrala. Genom ett dömande av världen runtom. Ett dömande som stämmar ur det förflutnas erfarenhet. Du styrs från enhet in i separation genom det som läggs som en sanning inom dig själv. Genom ett dömande sinnestillstånd. Ju mer du tror på det goda och det onda desto större separation. Livet är…du är….vi är.….inget mer och inget mindre.

När du når punkten av enhet, det totalitära så vet du att du inte vet någonting. För det finns inget att egentligen veta förrutom nuets storhet. Nuet som utgör hela livet. Allt du trodde på var bara skapat ur separationens värld. En värld av gott och ont, en värld av vetande men väldigt lite varande i livets mystiska uppenbarelse här och nu.

När du visar dig totalt ödmjuk och neutral inför livet här och nu, så tilldelas du dess nektar. När du kapitulerar och ser att du egentligen inte visste någonting….enbart för att sedan upptäcka att det inte ens behövdes ett vetande ja, då öppnas himmelriket inom för dig.

Lotusen som blommar ut inom kommer aldrig att stängas…..

Livets mystik har visat sig helt naket och öppet inför dig. Du börjar nu gå vägen fram genom neutrala och ödmjuka steg. Du lever snart i total enighet med allt i livet, det goda som det onda. Du ser att de två motsatserna binds samman av det totala varandets neutralitet genom kärlek.

Lotusens nektar får du nu äntligen smaka på genom din egen hängivenhet till livets mystik. Hela ditt liv, eoner av liv, har varit en hängivelse till det du redan visste men inte såg. Ögat öppnas nu.

Du offrade dig själv, det du trodde var dig själv och nu står du med lotusen i din famn…nu står du vid randen av förintelse av det du en gång trodde var en sanning, det du trodde var du bara för att inse att du är….är i neutralitet i livet självt. I en evig evighets evighet.

Donera gärna ett bidrag för att stödja plattformen! Tack

Lite till……

Till dig som mest ser mörker i ditt liv. Du ser eländet utom och detta har nu blivit din verklighet inom. Du lider med den yttre världen, du lider med den inre världen. Om du önskar att lidandet ska nå sitt slut så behöver du se över din inre verklighet. Se över vilka perspektiv du lägger på livet. Om du längtar efter en ny värld, skapa den! Inget kommer plötsligt hända om du är passiv i lidandet. Var förändringen du önskar se. Allt börjar med dig.

Till dig som har ont i kroppen. Du lever med kroniskt smärta och har gjort det i många år nu. Tidigare i livet har du kunnat hantera smärtan på ett konstruktivt sätt, men nu har något hänt som gjort att du fallit ner i ett ”svart hål”…där du känner dig uppgiven och ledsen. Ta tillbaka de metoder du använde dig av förut. Du har inom dig vägen ut ur detta mående. Du har redan använt dig av det förut, men fallit in en destruktiv tankevärld. Vägen ur detta, är genom metoder du redan vet om, men kanske glömt av mitt i smärtan. Damma av dem och börja praktisera dem! Det kommer inte ta lång tid förens du börjar må bättre och känner dig starkare! TRO på dig själv och din inneboende kraft!

Till dig som är ensamstående men två barn, du har varit ensam med barnen sedan de var små och det är nu runt 9-13 års ålder. Du har en stor klump i magen numera över ekonomin. Den här oron konsumerar dig och du har svårt att känna glädje inför det du känt glädje inför förut. Du påminns här om att du inte har en aning om vad som väntar runt nästa hörn, så varför ödlas så mycket av din energi i något du ändå inte kan påverka här och nu? Det kommer en positiv överraskning för dig lite längre fram, det är inte direkt i relation till din ekonomi…..men förlängningen av denna överraskning kommer ha en positiv inverkan på alla delar av ditt liv inkl. ekonomin. Så släpp nu taget om din oro, rör dig till nuet och lägg fokus på tacksamhet över det fina du har i ditt liv. Det kommer bli bra till slut.

I stor kärlek,

Maria

……………

20% julrabatt på alla tjänster v50 11-17 december.

Boka enkelt här nedan:


Du är varmt välkommen att boka in medial vägledning hos mig! Läs mer nedan…


Följ mig på:

FacebookInstagram
Medial vägledning-Boka Tjanster

Medial vägledning
via telefon/hem
700/900kr

Efter att du bokat Medial vägledning via telefon/hemma hos mig återkopplar jag via mail med förslag på dag och tid.

Att få medial vägledning av mig innebär att jag bistår dig genom mitt klarseende, klarkännande och Universums visdom.

Medial vägledning
via mail
500kr

I mina vägledningar jobbar jag utifrån min intuition, mitt mediala klarseende och klarkännande. Varje vägledning tar mig ungefär 2h. Jag är väldigt grundlig och gör alltid mitt yttersta för att mina klienter ska känna sig nöjda.

Djurkommunikation

via mail

300kr

Jag är stolt över att erbjuda denna tjänst som hjälper dig att kommunicera med ditt djur på djupet, förstå deras behov och förbättra deras välbefinnande.

En fråga/Två frågor
200/300kr

Har du en/två kortfattad fråga/frågor du vill ha svar på? Då är du välkommen att boka in den nedan. På en lite mer kortfattad fråga blir även svaren lite mer kortfattade än i en full vägledning/spådom.

Inläggsförfattare: MariaO