flower life

Medialt meddelande – Tiden rinner iväg…?

Meddelande till någon/några av mina läsare!

Red lotus - Budda - Mariao

Du känner det som om att tiden bara rinner iväg, som om att du är påväg mot livets slut. Tiden går så fort för dig att det påverkar dig på ett inte så sunt sätt. Det skapar en smygande ångest inom dig…

Meddelandet idag:

Dina tankar om tiden är helt och hållet påverkade av tiden som koncept. Att tiden är något som existerar, något som kommer och som går. Det är det här konceptet av tid som dina tankar utgår ifrån och det är detta som skapar känslan av att tiden rinner iväg från dig.

Så här är det, tiden existerar inte. Det kanske du redan hört innan och då vandrar dina tankar till att dessa ord skulle menas för den dagen då du lämnar din kropp. Så är det inte!

Tiden existerar inte alls….inte i denna upplevelse och inte i någon upplevelse. Allt sker i samma ögonblick i en oändlighet.

Det som händer är att du upplever olika upplevelser konstant, som om att du vandrar från en till en annan….men du kan också röra dig mellan dina olika upplevelser genom sinnet.

Tiden rinner inte från dig, tiden existerar inte. Det som sker är att du ”byter” en upplevelse mot en annan. Du har en upplevelse som barn, du har en upplevelse som vuxen, som gammal, som förvärvsarbetande, som arbetslös, en upplevelse som fysisk människa, en upplevelse som icke fysisk osv osv….tiden har inget att göra med detta. Upplevelserna avlöser varandra i en oändlighet.

Konceptet av tid är så djupt rotat överallt i samhället och i våra sinnen. Det är djupt rotat och kommer med mycket fördömanden. Men…se din existens för vad det är. En tidlös upplevelse…av olika upplevelser.

Du behöver inte känna ångest eller oro över att tiden rinner mellan dina fingrar. Se dig i spegeln och begrunda den upplevelse du har just nu. Begrunda utan att döma eller att bli fäst vid den. Fäst dig inte vid en ålder, en händelse utan acceptera det som är….Var medveten om att tiden är ett koncept som lagts på människorna. Ett koncept som inte är verkligt eller sant….egentligen.

Befria dig själv…befria dig själv från allt ditt sinne någonsin lärt sig! Ditt sanna jag är tidlöst! Det är ditt sanna jag som skapar liv åt denna fysiska upplevelse du har….hur kan tiden då existerar, när ditt sanna jag som skapar detta ”ditt liv” är tidlöst?

Lite till….

Till dig som har ett barn, en dotter, i övre tonåren som har det jobbigt och är mycket sökande. Här behöver du hitta den gyllene medelvägen. Att styra den här tjejen för mycket går inte, det kommer bara förvärra saker. Istället närma dig ditt barn med stor förståelse, respekt och i ett läge där kompromiss står högst upp på listan.

………

Till dig som går runt och tänker en hel del på karma. Du funderar över ditt eget handlande i livet och ser ibland saker som händer dig som en ”karmisk” bestraffning. Så här är det….karma är ett kulturellt påfund. Det existerar ingen karma utom den som du skapar genom dina egna tankar. Karma existerar bara i dina tankar och därigenom manifesterar du det i ditt liv. Du kan befria dig själv från dessa tankar du har….karma existerar inte. Den dagen du lämnar den här fysiska verkligheten kommer du se själv.

Karma finns här som en verklighet för att du gör den till en verklighet.

I djup kärlek,

MariaO


Du är varmt välkommen att boka in medial vägledning hos mig! Läs mer nedan…


Följ mig på:
FacebookInstagram

Medial vägledning-Boka Tjanster

Medial vägledning
via telefon/hem
700/900kr

Efter att du bokat Medial vägledning via telefon/hemma hos mig återkopplar jag via mail med förslag på dag och tid.

Att få medial vägledning av mig innebär att jag bistår dig genom mitt klarseende, klarkännande och Universums visdom.

Medial vägledning
via mail
500kr

I mina vägledningar jobbar jag utifrån min intuition, mitt mediala klarseende och klarkännande. Varje vägledning tar mig ungefär 2h. Jag är väldigt grundlig och gör alltid mitt yttersta för att mina klienter ska känna sig nöjda.

Djurkommunikation

via mail

300kr

Jag är stolt över att erbjuda denna tjänst som hjälper dig att kommunicera med ditt djur på djupet, förstå deras behov och förbättra deras välbefinnande.

En fråga/Två frågor
200/300kr

Har du en/två kortfattad fråga/frågor du vill ha svar på? Då är du välkommen att boka in den nedan. På en lite mer kortfattad fråga blir även svaren lite mer kortfattade än i en full vägledning/spådom.

Inläggsförfattare: MariaO

5 reaktioner på ”Medialt meddelande – Tiden rinner iväg…?

    Annki

    (2019-02-27 kl. 09:25)

    Tack Ha en fin dag?

    Erika

    (2019-02-28 kl. 08:12)

    För en gångs skull blev jag besviken och irriterad när jag läste dagens budskap. Tid finns, den rinner ut för mig därför att jag vill ha egna barn, bära egna barn, och jag kan ju inte vara fertil hur länge som helst! Det skapar ångest hos mig och sådan har jag burit på i större delen av mitt liv. Jag tror på ödet och att manifestera (goda) ting… men alltför ofta på sista tiden har det ändå slutat i besvikelser, vilket gjort att jag ifrågasätter det mesta, inklusive min egen levnad – vad gör jag här, om det inte blir bättre än så här? Det enda jag vill är att få vara lycklig, älska och älskas…

      MariaO

      (2019-02-28 kl. 09:01)

      Vem är det som blir besviken och irriterad? Vilken del av dig är det detta triggar….ditt ego eller ditt högre jag?
      Livet här i denna dualistiska upplevelse kommer med utmaningar…se det inte utmaningar som en motgång se det som en gåva till dig för att hitta nya vägar och en gåva att lära känna vem du egentligen är.
      Allt handlar om val och perspektiv…ska du göra lemonad av citronerna eller ska du äta dom sura och ”jävliga”? Perspektiv och val….

      Tiden existerar inte…Denna upplevelse handlar inte om tid den handlar om olika upplevelser, det vet jag med säkerhet.

      Vänd in på en ny väg….stanna inte kvar i de gamla energierna.
      Stor kram till dig från mig!

    Maria

    (2019-02-28 kl. 18:53)

    Tack Maria ? Kan hända jag känner mig rätt så träffad ang dottern ??

      MariaO

      (2019-02-28 kl. 20:18)

      Tack själv…Ta till dig de jag skrev gällande din dotter.
      Stor kram till dig från mig!

Kommentarer inaktiverade.